Elkezdődött a tavasz, szerencsére ez már az időjárásban is megmutatkozik. Ahogy az év is új lendületbe kezd, sokan döntenek ilyenkor úgy, hogy változtatnak az életmódjukon. A legtöbb esetben ez nem csak testmozgással, edzéssel jár, hanem a táplálkozási szokások megváltoztatásával is. Ebben a cikkben néhány tanáccsal szeretnénk hozzájárulni a változás sikeréhez.
Hogy értsük az alapokat, két egyszerű dolgot kell leszögezni. Először is, a fogyás mindig a kalória bevitel és felhasználás különbségéből adódik. Ha kevesebb a bevitt kalóriamennyiség, mint amennyit elhasznál az illető, akkor a szervezet a saját tartalékait használja, tehát súlyt fog veszíteni. Másodszor, a szervezetnek mindhárom fő tápanyagra szüksége van, vagyis fehérjére, zsírra és szénhidrátra egyaránt, minden nap, megfelelő mennyiségben az egészséges működéshez.
Rengeteg testsúlycsökkentő diéta ígér csodát, és mindenki másra esküszik. Hogy csak néhányat említsünk, léteznek a „kihagyós” diéták, az „X napos” fogyókúrák, az „este x óra után nem eszünk” megkötések, illetve a különböző fényevő és önsanyargató rendszerek, melyek egyszerűen szót sem érdemelnek. A fent leírt egyszerű szabályok megértésével könnyen látható, hogy mi a probléma pár rendszerrel. A „kihagyós” diéták a teljes diéta alatt, vagy napi bontásban kihagynak egyet a három fő tápanyag közül – így bár fogyás érhető el, de egészségtelen módon, és nagy kárt okozhatunk a szervezetben. Az „X napos” rendszerek van, hogy ötvözve vannak a „kihagyós” rendszerekkel, de van, hogy csak magában „X napig” bizonyos étrendet írnak elő. Az utóbbi eset még lehet teljesen egészséges és hatásos is, a probléma az, hogy csak „X napig” tart. Pont az életmódváltás, a tartós egészség elérése marad ki ebből, hiszen 45-50-60 nap után, látva az eredményt megköszönjük a diétának, összecsomagoljuk, és elrakjuk mélyre, hogy aztán visszatérjünk a régi szokásokhoz – és jövő ilyenkor újra mérgelődve poroljuk le. Az „este X óra után nem eszünk” megkötést pedig egyszerűen el kellene felejteni. Ha valaki elmegy este egyet edzeni, hazaér kilenc óra után, az ne egyen semmit, mert este, alvás közben nem tudja lemozogni a kalóriákat? A szervezet pedig jogosan kérdez vissza: ha nem adsz építőanyagot, hogyan várod el, hogy izmot építsek?
Rendben, azért néhány szó a nélkülöző, sanyargató dolgokról. A szervezetünknek van egy alap kalóriaszükséglete, ami ahhoz kell, (röviden összefoglalva) hogy a szervek működhessenek – egyszóval életben maradjunk. Ez durván 1200-1500 kalória körül mozog. Ez alatti kalóriabevitel az alapvető működésekben okoz problémákat és súlyos betegségekhez vezet. Ezért nem írok erről többet, mert teljesen egészségtelen, és azért írtam róla mégis, hogy aki nem tudja, az most már tudja, hogy miért. Azért még egy plusz érv a jól felépített diéta mellett a nélkülözéssel szemben: a szervezet utoljára kezdi el felélni a zsírtartalékokat – tehát nélkülözéssel fogyni fogsz, de nem lehet elérni feszes, kecses alakot. Ez is nyomós érv, de akkor lennék a legboldogabb, ha az egészségről írt sorok elegendők lennének a meggyőzéshez.
Leírtam tehát sok mindenről, hogy ne, és hogy miért ne. Most már írok arról, hogy végül is miképpen? A következő szabályok segítségedre lehetnek a mindennapi étkezésed megreformálásában.
- Bűvös hatos – étkezz napi hatszor, és tervezd is meg előre. A három fő étkezés mellett kötelezően legyen három kisebb, és a kisebbekben gyümölcsöt, zöldséget, vagy fehérjeshake-et fogyassz. Ez azzal jár, hogy a napodban 2-2,5 óránál több nem telik el étkezés nélkül, így a fő étkezések során kevesebbet fogsz enni: mivel két óra múlva kötelező megenni egy almát, nem fogsz repetázni az ebédből. Ez pedig a következő szabályhoz vezet.
- Tenyérszabály – a fő étkezések során, a zöldségek kivételével ne egyél többet, mint egy tenyérnyi méret. Egy tenyérnyi hús egy tenyérnyi rizzsel, és zöldséggel ebédre nagyszerű fogás.
- Minél kevesebb lába van, annál jobb – Mark Verstegentől tanultam ezt a szabályt. Gondoljunk bele: hal? Nincs is lába. Szárnyasok? Két láb. Disznó, marha? Négy láb. Minél kevesebb lába van, annál jobb. Egyszerű és nagyszerű.
- Három szín szabálya – minden fő étkezésnél legyen minimum három szín a tányérodon. Egyszerű, és játéknak is felfogható, illetve biztosítja a változatosságot.
- Csak a természetes cukor szabálya – ne adj hozzá semmihez plusz cukrot. Ha feltétlen édesítésre vágysz, használj gyümölcsöket. Van bennük cukor, de nem mesterségesen adod hozzá.
- Napi 3 liter víz szabálya – igyál meg napi 3 liter vizet. Nem csak hidratált leszel, koncentrált és friss, hanem a teltségérzetet is növeled. Tanulmányok bizonyítják azt is, hogy sok esetben éhségként fordítunk le egy érzést, amikor valójában csak szomjúság gyötör bennünket. Napi 3 liter víz jót fog tenni neked is, és a diétádnak is.
Ezen szabályok betartásával sokat tudsz javítani az étkezési szokásaidon. Az életmódváltás következő lépése a szabadidő aktív eltöltése, például edzéssel – keresd a Ben Fitness&Performance facebook oldalát! https://www.facebook.com/benfitnessperformance/?ref=ts&fref=ts